Eesti maalammas on nüüd ametlikult tõuks tunnistatud

Mul on suur rõõm teatada, et täna, 16.märtsil 2022 kinnitas Põllumajandus- ja Toiduamet Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu (ELKL) poolt esitatud taotluse alusel eesti maalamba tõuks, tõunimetusega eesti maatõugu lammas (lühend on EML)

Lammas on praeguse Eesti aladel andnud meile kehakatet ja toitu vähemalt 4500 aastat. Kuuludes Põhja-Euroopa lühisabalammaste perre moodustas maalammas kunagi üle-eestilise populatsiooni kuid tänapäeval on säilinud väikesearvuliselt ääremaadel ja saartel. Eesti maalammas on väikese- kuni keskmisekasvuline, peente jalgade ja lühikese sabaga lammas, kellel  on säilinud mitmed põlised tunnused: lühikese karvaga kaetud pea ja jalad, kahekihiline vill, lühike kolmnurkne saba ja luipu laudjas. Osadel loomadel on sarved, tilbad ja esineb villaheide ning villaku värvivahetus. Eesti maalammast iseloomustab suur tõusisene geneetiline mitmekesisus. Just tänu eesti maalammaste mitmekesisele villale võime tänagi nautida rikkalikku ainelist kultuuripärandit – olgu tegu triibuseelikute, saanitekkide või meie kõigile teada-tuntud kirikinnastega.

Eesti maalammaste tunnustamiseks ametliku tõuna kulus 20 aastat, vaata mida nende  aastate jooksul tegime, et maalmmast elus hoida ja tema villa väärindada. ​​https://docs.google.com/document/d/1YMVdxHmTkGJ3hJe1AWsx3_84KbV_wGTjfqN_N-N1TLQ/edit?hl=fi#